Koło, niesamowicie pokrzywione historią, zatoczyło dla mnie pełny obrót po raz czwarty. Od 4 lat śledzę wydarzenia w Sokołowsku. Z kolei dla całej wsi od 8 lat historia tego miejsca zaczyna się na nowo. Klimat, ciągle krążące opowieści, a teraz i nowe pomysły, przyciągają do gór pod Wałbrzychem. Zakończyła się 5. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski. Miejsce, gdzie kiedyś dorastał wybitny twórca, tętniło życiem i filmowymi emocjami przez cały weekend. Przybyli ludzie filmu, kultury i młodzi pasjonaci kina. To, co mnie pozytywnie zaskoczyło, to sala multimedialna nowego obiektu, w przestrzeni zabytkowego sanatorium dr. Brehmera.
W kinoteatrze Zdrowie oraz dwóch kinach plenerowych, a także w sali multimedialnej uczestnicy oraz goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego i brali udział w licznych panelach dyskusyjnych.
Gośćmi specjalnymi były Pani Maria Kieślowska, żona reżysera oraz córka Marta Hryniak. Wśród gości festiwalowych znaleźli się twórcy filmu „Przypadek”: Bogusława Pawelec-Małek, Marzena Trybała, Monika Goździk oraz współpracownicy Kieślowskiego: Violetta Buhl, Irena Strzałkowska, Jacek Szeligowski, Sylwia Pakulska, Michał Żarnecki. Przebywający na planie zdjęciowym Bogusław Linda, odtwórca roli Witka Długosza, wziął udział w spotkaniu poprzez łącze internetowe.
Festiwal gościł również wielu znakomitych twórców pozostałych filmów: Adama Woronowicza, Waldemara Krzystka, Małgorzatę Zajączkowską, Marcina Bortkiewicza, także Bogdana Kocę, Wojciecha Marczewskiego, Miroslava Janka i Jarmilę Polakovą, Karolinę Bielawską, Marka Pawłowskiego, Krzysztofa Magowskiego, Marcina Latałłę, współpracowniczkę Krzysztofa Kieślowskiego – Dorotę Paciarelli.
Spotkania z twórcami oraz wprowadzenia do filmów poprowadzili wybitni znawcy tematu: Konrad Zarębski, Łukasz Maciejwski, Piotr Pławuszewski, Piotr Radecki oraz Stanisław Zawiśliński i Ajka Tarasow.
Na uroczystościach nie zabrakło nawet: Tomasza Siemoniaka, obecnego wiceprezesa Rady Ministrów oraz przedstawicieli władz województwa dolnośląskiego: Andrzeja Kosióry, Romana Szełemeja, Jacka Cichury, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Marcina Raczyńskiego oraz Lidii Turkowicz, pełniącej funkcję Sołtysa Sokołowska.
Tego wieczoru odbyło się także uroczyste otwarcie pierwszej wystawy z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które przyciągnęło rzeszę publiczności festiwalowej. Prezentację przygotowała Iza Grauman. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która odbudowuje zabytkowy kompleks sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku, gdzie powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury.
Chciałbym jakoś zakończyć tą publikację ale w tym „przypadku” nie ma czegoś takiego jak zakończenie. Jest tylko miejsce, w którym coś może zniknąć z opowieści. Tutaj powstaje nowa opowieść? Kiedyś moje częste, ciekawe wyprawy w te rejony, dzisiaj sporadyczne wyjazdy. 160 lat historii Grunwaldu, byłego Sanatorium dr Brehmera. To samo w sobie już musi być ciekawe. Po wielkich kryzysach zabytku, od 2007 roku budynek w walce o dawną świetność. W tej chwili nie można mieć pojęcia jak to wyglądać będzie w przyszłości… nie można tego planować. Trzeba poddać się prądowi, bo tylko wtedy zaczyna się zabawa. Uda się? Tego nikt nie wie. Ale miarą sukcesu jest to, jak radzimy sobie z porażkami. Ja głęboko wierzę, że przyjeżdżając kiedyś na kawę do małej wsi pod Wałbrzychem, będę miał problem ze znalezieniem miejsca siedzącego, a na szlaku spotkam uśmiechniętych ludzi, cieszących się ze spaceru.
Po raz kolejny zadowolony i szczęśliwy z tego, że się dzieje…
Mariusz
artykuł we współpracy z:
www.hommageakieslowski.pl
GALERIA:
Comments are closed