Mariusz Walinowicz

Oficjalna strona Mariusza Walinowicza

Hommage á Kieślowski w Sokołowsku. Podsumowanie 3 edycji

Zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski. Wrześniowy piątek, sobota i niedziela dla maleńkiego miasteczka na Dolnym Śląsku stały się stolicą kultury dla fanatyków filmowych emocji. W niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykali się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy.  W tym roku Marzena Trybała, Maria Kieślowska, Artur Barciś i wielu innych ciekawych gości. Zabrakło zapowiadanego Cezarego Pazury. Od rana do wieczora, w kinoteatrze Zdrowie oraz 4 kinach plenerowych, uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych, wystawach i koncertach. Gościem specjalnym festiwalu był Marin Karmitz, francuski producent „Trzech kolorów” i przyjaciel polskiego reżysera.

DSC_0357Podstawą tegorocznej edycji był film „Biały”, druga część trylogii Kieślowskiego. To wokół niego toczyły się dyskusje festiwalowe, a miłość, wolność, samotność, były mottem przewodnim repertuaru festiwalowego. Prezentowano filmy: „Kobieta samotna” Agnieszki Holland, „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „Samotni” Davida Ondříčka, „Królowa aniołów” Mariusza Grzegorzka, „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Zero” Pawła Borowskiego, „Cała zima bez ognia” Grega Zglińskiego, „Sto lat w kinie” Pawła Łozińskiego czy „Moja ulica” Marcina Latałło. Festiwal zakończył pokaz filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego „Pierwsza miłość” z 1974 roku, ze zdjęciami Jacka Petryckiego, zrealizowanego przy współpracy Krzysztofa Wierzbickiego.

W sobotę wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której, zaproszeni goście opowiadali o swoich spotkaniach z Krzysztofem Kieślowskim i o tym jaki wywarły wpływ na ich życie. Galę poprowadził Artur Barciś.

DSC_0540

Specjalnym wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu Hommage á Kieślowski był monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż”, który odbył się w wypełnionym po brzegi kinoteatrze Zdrowie. Wrześniowy weekend, przyciągnął do Sokołowska wiele osób. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która odbudowuje Grunwald, zabytkowy kompleks Sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku i tworzy w nim Międzynarodowe Laboratorium Kultury realizujące interdyscyplinarne projekty artystyczne, plenery, spotkania twórcze, warsztaty, wystawy, festiwale sztuki, sympozja i konferencje kultury.  W 2011 roku powstało tu Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

fot. Mariusz

Podziękowania dla organizatorów za współpracę / www.hommageakieslowski.pl

GALERIA: