Mariusz Walinowicz

Oficjalna strona Mariusza Walinowicza

BODY WORLDS & The Cycle of Life 2015

Tak kontrowersyjna, a zarazem ciekawa w swoim rodzaju wystawa, w Polsce po raz pierwszy! Przedpremierowy pokaz uprzedziła krótka konferencja twórców ekscytujących posągów. Małe problemy techniczne z mikrofonem nie zakłóciły przesłania, które chcieli i przekazali fachowcy anatomii człowieka. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 40 milionów odwiedzających w 90 miastach w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Ekspozycja od 23 lat rozbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Co ciekawe na jednej z tych wystaw rozgrywała się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach Jamesa Bonda ? Casino Royale!

Wystawa stworzona z ludzkich tkanek i narządów miała swoje początki w 1995 roku w Japonii. Jak opowiadała żona dr. Gunthera von Hagens, w wystawie nie chodzi o rozrywkę i zrobienie show, ale o głębokie doznania związane z naszymi przemyśleniami nad tym, jak bardzo kruche jest nasze życie.

Możliwość poznania ludzkiego ciała nie powinna być dłużej zastrzeżona dla małej grupki uprzywilejowanych, tylko udostępniona wszystkim ludziom. Nic nie jest nam bliższe niż nasze własne ciało, ale o niczym innym, co jest nam bliskie, nie wiemy tak mało, jak właśnie o ciele.
Gunther von Hagens

Wynalazca plastynacji ludzkiego ciała ma tutaj na myśli demokratyzację sztuki. Wystawa trwa od 26 września do 24 grudnia br. w C.H. Magnolia Park. Galerię wybrano po to, aby każdy miał możliwość zobaczyć to, z czego jesteśmy zbudowani. Ciało towarzyszy nam przez całe życie, a twórcom zależy na tym, byśmy mogli choć na chwilę zmienić swoje postrzeganie na ten temat.

Emocje jakie niesie ze sobą ten rodzaj sztuki ujawniły się przy okazji pierwszej wystawy, kiedy to 30-letnia kobieta płakała widząc eksponaty. Małżeństwo wiedziało wtedy, że to co robi jest ważne. Pokazują to jak nasze ciało wygląda, ale i jak potrafi być nietrwałe. Za priorytet stawia się odpowiedzialność za nasz organizm. W tym celu często zestawiano zdrowe organy ludzkie z chorymi.

Mariusz

Galeria: