Mariusz Walinowicz

Oficjalna strona Mariusza Walinowicza

Woodstock, raj dla dilerów czy paranoiczny lęk przed wiedzą?

Niedawno zakończył się 19. Przystanek Woodstock i czas na podsumowania.

Przekonałem się do tego eventu dopiero kiedy tam pojechałem i zdałem sobie sprawę, że nic takiego strasznego (jak się to opisuje) tam się nie dzieje. Nie spotkałem dilera, nie kąpałem się w błocie (co dotychczas zawsze mi się kojarzyło z tą imprezą), nie zostałem otruty, ani nie porwali mnie kosmici. Jakich ja dyrnych rzeczy naczytałem się przed wyjazdem do Kostrzyna nad Odrą. W jednej z gazet chwali się Jurka Owsiaka za to, że jest pełen optymizmu, zaangażowania w zbiórkę pieniędzy na rzecz potrzebujących. W innym tygodniku przeczytam, że ta sama uczciwa osoba, która angażuje młodzież do szlachetnych celów posyła te same młode dusze na straszliwie niekontrolowaną imprezę masową, pełną chamstwa, narkotyków, brudu… Ludzie, dosyć tej paranoi! Jeżeli ktoś chce się rzeczywiście upić i leżeć 3 dni pod namiotem, będzie leżał, nikt mu nie zabroni. Jeżeli ktoś chce się upierdzielić w błocie, to się upierdzieli. I wreszcie jeżeli ktoś przychodzi dobrze się bawić, miło spędzić czas i posłuchać inteligentnych, czasem zabawnych wykładów, to UWAGA! również tam to zrobi.

DSC_0036Media żywią się skandalem i tym co stanie się głośne w danej chwili, nie zwracając uwagi na ogół imprezy. Grzegorz Miecugow podczas transmisji na żywo programu „Szkło Kontaktowe” dla TVN24 prosto z Woodstock?u został uderzony. Incydent został zaraz nagłośniony wszędzie. Zapewne dla wielu było to utwierdzenie swojego zdania na temat imprezy a media miały pożywkę. Czy ktoś zwrócił uwagę na to, o czym była dyskusja, czym jest ASP, z którego była nadawana transmisja… zapewne NIE. Większość usłyszała to, co media chciały, żeby zostało usłyszane.

Kostrzyn nad Odrą jest miasteczkiem z około 20 000 ludzi. Nagle powiększa się… na pół miliona! Przed ogromnym wyzwaniem stają organizatorzy imprezy, by zapewnić bezpieczeństwo i opiekę medyczną. Tutaj działają wolontariusze Medycznego Patrolu – są wśród nich lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, ratownicy KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy). Na festiwalu całodobowo pracuje 6 zespołów terenowych, 2 zespoły ?scena?, 6 zespołów na kładach, 4 zespoły szpitala polowego i 4 zespoły wyjazdowe (w ambulansach). Oprócz tego do dyspozycji pozostaje 5 karetek. Nad całością czuwa koordynator medyczny wraz z załogą centrum dowodzenia – dyspozytorami, którzy czuwają nad tym aby zespoły medyczne docierały tam, gdzie są potrzebne.

DSC_0143

Na Scenie Kryszny odbywały się koncerty m.in. The Bill, Raggafaya, The analogs, Haydamaky, Koniec Świata, Ga-Ga Zielone Żabki, Tabu, Kozak System, Enej, Metka i Leniwiec. Nie można zapomnieć o licznych warsztatach, w których uczestniczyli woodstockowicze. Można było nauczyć się improwizacji, szybkiego czytania, kabaretów, zumby i jazzu.

Zagrali: Kamil Bednarek, Big Cyc, Enter Shikari, Happysad, Anthrax, Maria Peszek, Leningrad, Soja, Kaiser Chiefs, Artur Andrus, Carrantuohill, Kozak System, Cała Góra Barwinków, Chemia, Hope, Moskwa i wiele, wiele innych. Jedną z największych atrakcji były w tym roku projekty specjalne: Gooral zaprosił do wspólnej zabawy zespół Mazowsze, Farben Lehre zabrało nas w podróż po historii muzyki punk rock, natomiast Hunter pokazał z czego słynie metal.

Gdy 450 tysięcy ludzi opuszcza Kostrzyn nad Odrą robi się problem z komunikacją. Nasz wóz utknął w korkach kierowanych przez policję drogową. Wiele osób wracających pociągiem spotkała się z brakiem miejsc. Na szczęście wraz z mijającym czasem, miasto pustoszało. Nam też udało się wydostać z miasta i ruszyć w drogę powrotną z pełnym zadowoleniem spędzonego czasu.

Mariusz

GALERIA: